Reklam
HABERKUT.COM İHTİYAÇLARINIZA GÖRE HABERLER

Özel Üniversitelere Burs İmkanı (LÜTFEN PAYLAŞIN)

Özel Üniversitelere Burs İmkanı (LÜTFEN PAYLAŞIN)
  • 12.09.2015
  • 10.217 kez okundu

Üniversite tercih maratonu 6 Temmuz’da başladı ve 14 Temmuz’a kadar da devam edecek. Bu süreçte özel üniversiteler de kendilerini tercih edecek öğrencilere burs imkanları sunuyor. Peki hangi özel üniversite ne kadar burs veriyor? On5yirmi5 olarak burs veren özel üniversiteleri sizler için derledik. İşte burs veren özel üniversiteler…

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Üsküdar Üniversitesi aday öğrencilere farklı alanlarda burslar veriyor. Üsküdar Üniversitesi bursları şöyle;

ÖSYM Bursları

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Üsküdar Üniversitesi’nin % 100 Burslu, %75 Burslu, %50 Burslu ya da %25 Burslu olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen öğrenim ücreti burslarıdır.

Tercih Bursu

ÖSYM tarafından Üsküdar Üniversitesi ücretli lisans ve ön lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden, üniversite bölümlerinden birine ilk tercihinden yerleşenlere % 25, İkinci tercihinden yerleşenlere % 15; üçüncü, dördüncü ve beşinci tercihlerinden yerleşenlere % 10 indirim uygulanır.

İlk 5 Tercih Bursu

ÖSYM tarafından Üsküdar Üniversitesi ücretli lisans ve ön lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden, ilk 5 tercihinin tamamı Üsküdar Üniversitesi olan ve bu tercihlerinden birine yerleşenlere %25 indirim uygulanır.

Üniversite Giriş Bursu

Üsküdar Üniversitesi’nin lisans programlarına ÖSYS sonuçlarına göre; İlk 1000 içerisinden kayıt yaptıran öğrencilere; lisans eğitimi ve başarılarına katkı olarak akademik yıl süresince aylık 500 TL burs verilir.

Kardeş Bursu

Üsküdar Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan her bir kardeşe % 10 oranında eğitim-öğretim ücretinden indirim verilir.

Kurum Bursu

Üsküdar Üniversitesi’nin tüm ön lisans ve lisans programlarına kesin kayıt yaptırıldığı sırada aşağıda belirtilen vasıflara haiz olan; Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Üniversite ve Milli Eğitim Mensupları, 657 tabi çalışanlar ile çalışanların çocuklarına eğitim-öğretim ücretinde % 10 oranında indirim verilir.

Özel Mahrumiyet Bursu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yurtlarında yetişenler, İlköğretim döneminde annesiz ve babasız büyüyenler ile Şehit ve Gazi çocuklarına % 50 indirim verilir. Spor Bursu Üsküdar Üniversitesi’nin programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden Milli sporcu belgesini ibraz edenlere % 25, spor dallarından birinde profesyonel liglerde oynayan sporculara % 20, Ulusal müsabakalarda ferdi spor dallarında son üç yıl içinde ilk üç dereceye giren sporculara % 15 oranında eğitim- öğretim ücreti indirimi verilir. Bu öğrenciler kendi alanları ile ilgili her türlü faaliyetlerinde Üsküdar Üniversitesi’ni temsil ederler. Bilim, Sanat, Din ve Kültür Bursu Bilim, Sanat, Din ve Kültür alanlarında uluslararası platformda başarı kazanmış öğrencilere eğitim-öğretim ücretinden  % 20, ulusal alanda başarı kazanmış öğrencilere eğitim-öğretim ücretinden % 10 indirim verilir. Uluslararası Bakalorya Bursu Üsküdar Üniversitesinin lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden Uluslararası Bakalorya diploma notu 32 ve üzeri olanlara %25 oranında eğitim-öğretim ücretinden indirim verilir. Tübitak Bursu TÜBİTAK’ça tespit edilen uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alandaki tam burslu bölüm ve programlarına kayıt yaptıran öğrencilere eğitim-öğretim dönemlerinde aylık 300 TL burs verilir. Akademik Başarı Bursu Her akademik yıl sonunda, lisans ve ön lisans programlarında, en az iki yarıyıl öğrenim görmüş ve ağırlıklı genel not ortalaması 3,50 ve üzeri olan öğrencilere izleyen yılın eğitim-öğretim ücretinden başarı derecesine göre 3.90-4.00 % 50, 3.80-3,89 % 40, 3.70-3.79 % 30, 3.60-3.69 % 20, 3.50-3.59 % 10 indirim verilir. Personel Bursu Üsküdar Üniversitesine kesin kayıt yaptırdığı esnada Üniversitede veya NP Grup bünyesinde fiilen görevini sürdüren çalışanlar ile çalışanların birinci derece yakınlarına eğitim-öğretim ücreti üzerinden %50 indirim verilir. Mezun Bursu Üsküdar Üniversitesi’nin (ön lisans veya lisans) herhangi bir programından mezun olup (yeniden) Üsküdar Üniversitesi programlarına yerleştirilen öğrencilere öğretim ücretinden %20 oranında indirim verilir. İhtiyaç Bursu Üsküdar Üniversitesi’nde öğrenimine devam etmekte iken önceden öngörülmeyen nedenlerle ödeme güçlüğüne düşen ve bu durumu belgelendiren öğrencilere burs komisyonunun uygun görmesi halinde Mütevelli Heyeti Kararıyla akademik yıl boyunca öğle yemeği bursu ve çalışma bursu verilir. Takip eden yıllarda bu burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin istenen belgelerle tekrar başvuru yapmaları gerekir.

Engelli Öğrenci Bursu

Üsküdar Üniversitesi’nin programlarına kayıt yaptıran engelli öğrencilerden rapor oranına göre; Engel durumu %40 : %25 burs Engel durumu %50 : %30 burs Engel durumu %60 : %35 burs Engel durumu %70 : %40 burs Engel durumu %80 : %45 burs Engel durumu %90 ve üzeri  : %50 burs verilir.

Dikey Geçiş Bursu

Üsküdar Üniversitesinin DGS ile öğrenci alan programlarına ÖSYM tarafından yerleşen öğrencilerden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve İletişim Fakültesi bölümlerine kayıt yaptıranlara %50, Sağlık Bilimleri Fakültesi bölümlerine kayıt yaptıranlara %40 indirim verilir. Sağlık Bilimleri Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilerden Üsküdar Üniversitesi SHMYO mezunu olanlara ilave % 10 indirim verilir.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Farklı kapsam ve tutarda öğrencilerini burs veren Koç Üniversitesi’nde kontenjanların %73’ü burslu öğrencilere ayrılmış durumda. Koç Üniversitesi’nin burs imkanları şöyle: Semahat-Nusret Arsel ve 
Suna-İnan Kıraç Üstün Başarı Bursu Koç Üniversitesi’nin çeşitli programlarına Tam Burslu olarak üst sıralamalarda yerleştirilecek 30 öğrenciye verilir. Bursların en az 3’er adedi Hukuk ve Tıp Fakültelerine ayrılmıştır. %100 Burs (Tam Burs) Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı ihtiyaca bağlı olarak ve Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde devam etmek üzere sağlanabilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilir. %50 Burs (Destek Bursu) Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar. %25 Burs (Kısmi Burs) Koç Üniversitesi’nin Kısmi Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin dörtte birini kapsar. Diploma / Sınav Bursları Aşağıdaki burslardan, diploma ya da sınav sonucuna göre faydalanabilmek için ilgili belgenin kayıt esnasında teslim edilmesi gerekmektedir. Uluslararası Bakalorya (IB) 
Destek Bursu Uluslararası Bakalorya (IB) diploması olan ve diploma notu 34 veya üstü olan öğrencilerin eğitim ücretlerine %25 burs indirimi verilir. ABITUR Destek Bursu ABITUR diploması olan ve diploma notu 2.3 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine %25 burs indirimi verilir. Matura (Reifeprüfung) 
Destek Bursu Matura (Reifeprüfung) diploması olan ve diploma notu 2.0 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine 
%25 burs indirimi verilir. Fransız Bakalorya diploma Sınavı Destek Bursu Fransız Bakalorya Diploma sınavını alan ve sınav notu 14 veya daha iyi olan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine %25 burs indirimi verilir. SAT Sınavı Destek Bursu SAT sınavından 2000 puan veya üstü almış olan ve LYS’de kullanılan başarı sıralamasında ilk 25.000 içinde yer alan öğrencilerin eğitim ücretlerine %25 burs indirimi verilir. Akademik Başarı Bursu LYS sınavı sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, destek burslu (%50 burslu) ya da kısmi burslu (%25 burslu) programlarına yerleştirilen öğrencilere programlarındaki akademik dönem sonundaki başarı sıralamalarına dayanarak bir sonraki dönem için eğitim-öğretim ücretinden indirim veya muafiyet sağlanabilir. Şehit Çocukları Bursu LYS sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, %50 burslu veya %25 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir. Öğrenci Dekanlığı Çalışan Öğrenci Programı Koç Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunar. Kitap Bursu Her akademik yarıyıl başında Kitap Bursu başvurusu yapan öğrenciler ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilir ve kısmi ya da tam olarak kitap giderleri karşılanır. Kitap Bursu miktarı ve verilecek öğrenci sayısı her yarıyıl için yeniden gözden geçirilebilir. KUDEB bursu kapsamında da kitap bursu verilmektedir. Sporcu Bursu Belirli bir spor dalında başarılı olan öğrencilere eğitim ücretinden %50’ye kadar muafiyet sağlayan sporcu bursu verilebilmektedir.

FATİH ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Fatih Üniversitesi, 2015 YGS-LYS’deki başarı sıralamasına göre öğrencilere burs veriyor. Adayların üniversiteye kayıt yaptırdığı yerleştirme puan türü ve başarı sırasına göre; İlk 100’e girenlere 1000 TL (Tıp ve Hukuk Fakülteleri için 1.750 TL) İlk 500’e girenlere 750 TL (Tıp ve Hukuk Fakülteleri için 1.000 TL) İlk 1.000’e girenlere 500 TL İlk 3.000’e girenlere 250 TL  olamk üzere 8 ay süreyle aylık olarak burs veriliyor. Fatih Üniversitesi bursları karşılıksız olup ayrıca Zorunlu Hazırlık Okulu programlarında geçen süreyi de kapsıyor. Burslu programa yerleştirilen öğrenciler, Üniversite bünyesinde bölüm değiştirdikleri takdirde burs haklarını kaybediyorlar. Haliç Üniversitesi Bursları Öğrencilere burs imkanı sunan üniversitelerden biri de Haliç Üniversitesi. Merkezi Sınav ile Lisans alanında başarılı olan ve sıralamaya giren öğrencilere sınav sonuçlarına göre puan türlerindeki sıralamada (Ortaöğretim Başarı Puanı eklenmeden) burs veren üniversitenin kriterleri şöyle; a) İlk 250 kişi içinde yer alarak, Haliç Üniversitesi bölümlerine yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere %100 burs haricinde ayrıca aylık 1000 TL eğitim –öğretim dönemi içinde 9 ay katkı payı olarak burs veriliyor. b. 251-2000 kişi arasında yer alarak, üniversitenin bölümlerine yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere %100 burs haricinde aylık 500 TL eğitim –öğretim dönemi içinde 9 ay katkı payı olarak burs veriliyor.. Tercih Bursu Haliç Üniversitesi sadece başarı değil aynı zamanda tercih bursu da veriyor. Tercih bursu aşağıdaki Bölüm / Program dışındaki dışında ki diğer programlara veriliyor. a) (Psikoloji Bölümü, Hemşirelik Bölümü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü) burssuz merkezi yerleştirme ile öğrenci alan YGS, LYS bölüm/programlarına ilk beş tercihi ile yerleşip kayıt yaptıran öğrencilere %25 oranında burs veriliyor. b) (İlk ve Acil Yardım Programı) burssuz merkezi yerleştirme ile öğrenci alan YGS, LYS bölüm/programlarına ilk beş tercihi ile yerleşip kayıt yaptıran öğrencilere %25 oranında burs veriliyor.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Özyeğin Üniversitesi Burs Programı’na Türkiye’deki bir lisede son sınıfta okuyan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan T.C. vatandaşı üniversite adayları başvurabiliyor. Adayların, 2015 yılı LYS sonucunda, Özyeğin Üniversitesi fakültelerince yürütülen lisans programlarından öğrenim görmek istedikleri programın puan türünde ilk 20.000’e girmeleri ve lise diploma notunun 100 üzerinden en az 80 olması gerekiyor. Özyeğin Üniveristesi Burslarına Başvuru Süreci Başvurular, Özyeğin Üniversitesi Burs Programı On-Line Başvuru Sistemi aracılığıyla yapılıyor. Başvuru belgeleri, Doldurulmuş başvuru formu, Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2015 YGS sonuç belgesinin kopyası, 2015 LYS sonuç belgesinin kopyası, (LYS sonuçlarının ilan edilmesini takiben 24 saat içinde sisteme yüklenmelidir.) Lise başarısını gösterir belge, (Lise birinci sınıftan başlayarak lise son sınıf da dahil not döküm belgesi) 2 adet referans mektubu, (Adayın referans gösterdiği rehber öğretmen, okul müdürü veya diğer branş öğretmenleri tarafından on-line başvuru sistemi üzerinden gönderilmelidir.) Ailenin gelir durumunu gösteren belgeler, (Çalışanlar için işyerinden onaylı maaş bordrosu, Emekliler için emekli aylığını gösterir emekli cüzdanı fotokopisi veya aylığı gösterir hesap ekstresi, Serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, Geliri olmayanlar için SGK’dan aile reisi adına gelirsizlik belgesi, Tapu ve mülkleri gösteren belgelerin fotokopisi, Kira sözleşmesi fotokopisi, Diğer gelirleri gösteren belge fotokopileri.) Anne-baba adına kayıtlı malvarlığını gösterir döküm, (www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresinden anne-baba adına kayıtlı malvarlığını gösterir belge. Geçimi anne-babası dışında biri tarafından sağlananlar; bu kişinin mali durum belgesini başvurusuna eklemelidir.) Varsa, başvuruyu destekleyecek diğer belgeler ile başvuruda bulunmaları gerekiyor.

ESENYURT ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Yeni açılan özel üniversitelerden biri olan Esenyurt Üniversitesi de farklı kapsamlarda öğrencilerine burs imkanı sunuyor. Esenyurt Üniversitesi2nin burs programları şöyle; Tercih Bursu: YGS/LYS sınavın sonucuna göre ücretli lisans programlarını ilk üç tercihi arasında yapan ve bu ilk üç tercihinden birine yerleştirilen öğrencilere, normal öğrenim süresince öğrenim ücreti üzerinden %20 oranında indirim yapılıyor.  Yöre Bursu: Esenyurt’ ta asgari üç (3) yıl ikamet eden veya Esenyurt’ta bulunan liselerden mezun olan ve üniversitenin ücretli lisans programlarına (Kısmi burslu lisans programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince %30 indirim uygulanıyor. Ayrıca Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de bulunan liselerden mezun olan ve üniversitenin ücretli lisans programlarına (kısmi burslu lisans programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince %20 indirim yapılıyor. YGS/LYS Derece Bursu: YGS/LYS puan sıralamasında (Dil puan türleri ve ek puan ile yerleştirilenler hariç) Türkiye genelinde dereceye giren, tam burslu lisans programlarını tercih ederek ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere 9 ay boyunca ve aylık olarak: ilk 100’e girenlere 2.500.-TL, 101 ile 500 arasına girenlere 2.000.-TL, 501 ile 1000 arasına girenlere 1.500.-TL, 1001 ile 2000 arasına giren öğrencilere 1.000.-TL nakit burs veriliyor. Spor, Kültür ve Sanat Başarı Bursu: Milli takım kadrosunda yer alan ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden milli sporcu belgesini ibraz eden sporculara % 50, İlgili federasyondan lisanslı olup, ulusal yarışmalarda derece alan (İlk üç derece) sporculara % 50, Üniversiteler arası müsabakalarda birincilik almış öğrencilere %50, 2 nci %40, 3 ncü %30, Kültür ve Sanat dallarındaki uluslararası yarışmalarda; 1 inci %50, 2 nci %40, 3 ncü %30 oranında burslar veriliyor. Çift Anadal / Yandal Bursu: Üniversite, öğrencileri kontenjan dahilinde, çift anadal ve yandal programlarının kabul şartlarını sağlamaları halinde, kayıt yaptıracağı lisans programının normal öğrenim ücretinin %50’ si oranında burs veriyor.  Dikey Geçiş Sınavı Bursu Dikey geçiş sınavını kazanarak üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere normal öğrenim süresi boyunca lisans eğitim-öğretim ücreti üzerinden %20 oranında indirim yapılıyor. Dikey geçişle gelen öğrenciler koşulları sağladıkları takdirde diğer burslardan da yararlanabiliyor. Yatay Geçiş Bursu Kurumlararası yatay geçişle üniversitenin önlisans veya lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilere, öğrenim ücretleri üzerinden %20 indirim sağlanıyor. Ayrıca YGS/LYS sınavı sonucunda başka üniversitelerin ÖSYS Kılavuzu’nda yer alan tam burslu veya kısmi burslu kontenjanlarına yerleştirilmiş öğrencilerden,  Esenyurt Üniversitesi önlisans veya lisans programlarına kurumlararası yatay geçişle gelen öğrencilere, kayıt yaptırdıkları programın öğrenim ücretlerinin %50’ si oranında burs sağlanıyor. Şehit ve Gazi Bursu Esenyurt Üniversitesi Burs Komisyonu uygunluk kararı ile terör sonucu şehit düşen asker ve emniyet mensuplarının çocukları ile terör sonucu hayatını kaybeden diğer kamu mensuplarının çocuklarına bu durumlarını belgelemeleri şartı ile ödemesi gereken eğitim-öğretim ücreti üzerinden %25 oranında indirim yapılıyor. Kardeş Bursları Esenyurt Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan her bir kardeş veya eşlere eğitim-öğretim ücreti üzerinden %10 oranında ilave indirim yapılıyor.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Bilkent Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin yaklaşık %47’si belli ölçülerde Bilkent Üniversitesi’nin sağlamış olduğu burslardan faydalanıyor. Bilkent Üniversitesi tam veya %50 burslarından yararlanmak için, üniversiteye girişte bu kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gerekiyor Bilkent Üniversitesi burs programları şöyle: Tam Burs ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tam Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanıyor. Kapsamlı Burs Bilkent Üniversitesi’ne “Tam Burslu” olarak yerleştirilen öğrencilerden 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu, üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltiliyor. Kapsamlı Burs’un içeriğinde Tam Burs’a ek olarak 2015-2016 akademik yılı girişli öğrenciler için 610 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz yurt olanağı bulunuyor. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 790 TL’ye yükseltilir. %50 Burs ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda %50 Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. %50 Burslu öğrencilerden yukarıda belirtilen azami süre boyunca eğitim ücretinin yarısı alınır. %50 Burs sahibi öğrenciler, hak kazandıkları takdirde Üstün Başarı Bursu da alabilir. Yetenek Bursu Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Müzik ve Tiyatro bölümlerinin bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu veriliyor. Yetenek Bursu, yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü karşılar ve karşılıksızdır. Yetenek burslarının sürekliliği öğrencinin akademik başarısına bağlıdır. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin lisans programındaki öğrenciler her yarıyıl en az bölümün normal ders yükü aralığının alt sınır kadar ders almalı ve ağırlıklı yıllık not ortalamaları en az 1.80 olmalıdır. Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencilerinden son iki yarıyıldan herhangi birini değişim programı kapsamında yurt dışında geçirmiş yetenek burslu olanların tek dönem not ortalaması esas alınır. Değişim öğrencilerinin, değişim yarıyılında, kendi bölümlerinin normal ders yükü aralığının alt sınırı kadar dersten geçer not almış olmaları gereklidir. Başarısız duruma düşen öğrencilerin bursu kesilir. Başarısızlık nedeniyle bursu kesilen öğrenciler, sonraki yarıyıllarda başarılı duruma gelseler dahi bursları geri verilmez. Disiplin cezası alan öğrencilerin bursu kesilir. Yetenek burslu öğrenciler başka bir bölüme geçmek isterlerse yürürlükte olan bölümlerarası geçiş esaslarına tabi olurlar. Üstün Başarı Bursu Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,30 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrenciler ve kendi programındaki %50 Burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran %50 Burslu öğrenciler, bir sonraki ders yılı için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanıyolar. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin kendi grubunda hangi yüzde birlik dilim içinde bulunduğuna bağlı olarak, eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılıyor.

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Diğer üniversitelerde olduğu gibi Acıbadem Üniversitesi de kendi öğrencilerine farklı alanlarda burs imkanı sunuyor. Acıbadem Üniversitesi’nin sunduğu burs olanakları şöyle: ÖSYS Giriş Bursu Acıbadem Üniversitesi’nin tüm fakülte ve meslek yüksekokullarının ÖSYM burslu kontenjanı bulunuyor. Bunun yanı sıra bazı bölümlerde %50 veya %25 ÖSYM burslu kontenjanlar da bulunur. ÖSYM burslu kontenjanından yerleşen öğrencilerin bursu eğitim ve öğretim süresi boyunca devam eder, başarısızlığa bağlı nedenlerle burs kesilmez. Acıbadem Üniversitesi Üstün Başarı Bursu Tam burslu olarak Tıp Fakültesi’ne yerleşen ve yerleştirildiği puan türünden LYS başarı sıralamasında ilk 500 içinde yer alan öğrencilere sağlanan burstur. Acıbadem Üniversitesi Üstün Başarı Bursu; Eğitim-öğretim ücretini, Masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle aylık 750 TL burs desteğini, Eğitim günlerinde öğle yemeğini, İhtiyaç temelli olarak, konukevinde iki kişilik odalarda ücret ödemeden kalmasını içermektedir. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Bursu Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi %50 burslu kontenjanına yerleşen öğrenciler aşağıdaki koşulları sağlamaları halinde geri kalan eğitim ücretinden muaf kabul edilerek %100 burslu okuma hakkı elde ederler. -Uluslararası Bakalorya (IB) diplomasına sahip ve diploma notu 32 veya üstü olan öğrenciler -ABITUR veya MATURA diplomasına sahip ve diploma notu 2 veya daha iyi olan öğrenciler -Fransız Bakalorya sınavını alan ve sınav notu 14 veya daha iyi olan öğrenciler, (Fransız Liselerinden alınacak denklikler kabul edilmemektedir.) -SAT sınavından 2.000 veya üstü puan alan ve MF-3 puan türüne göre başarı sıralamasında ilk 2.000 içerisinde yer alan öğrenciler Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu (KAVDEB) Kerem Aydınlar Vakfı tarafından kapsamı yemek, cep harçlığı ve öğrenci konukevi olmak üzere ihtiyaç temelli sağlanan burstur. Burs başvuruları Kerem Aydınlar Vakfı tarafından değerlendirilir.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Doğuş Üniversitesi’ni tercih edecek öğrenciler de pek çok burs olanağından yararlanabiliyor. Doğuş Üniversitesi aşağıdaki konu başlıklarında öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. Mütevelli Heyeti Bursu               Doğuş Üniversitesi’de; MF, TM, TS puan türlerinde başarı sırasına göre ilk 1000’e girenlere % 100 öğrenim ücreti indirimi, her yıl 9 ay boyunca aylık 500 TL nakit ve öğle yemeği desteği; 1001-3000 arasına girenlere % 100 öğrenim ücreti indirimi, her yıl 9 ay boyunca 350 TL nakit ve öğle yemeği desteği; 3001-5000 arasına girenlere %50 öğrenim ücreti indirimi, her yıl 9 ay boyunca 150 TL nakit ve öğle yemeği imkanı sağlanıyor. Ayrıca, DİL puan türünde ilk 300’e girenlere öğrenim ücretinin tamamı, her yıl 9 ay boyunca 500 TL nakit ve yemek desteği;  301-500 arasına girenlere % 50 öğrenim ücreti indirimi, her yıl 9 ay boyunca 350 TL nakit ve öğle yemeğ desteği de sağlanıyor. Kardeş  Bursu Doğuş Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan her bir               kardeşe % 10 oranında burs imkanı sağlanıyor.

GEDİK ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Gedik Üniversitesi’ni tercih edecek öğrenciler için burs imkanları şöyle: -Gedik Üniversitesi peşin ödemelerde %5 indirim uyguluyor. Ayrıca Gedik Holding ve Gedik Üniversitesi çalışanlarına ve çocuklarına %10 indirim uygulanıyor. -Halil Kaya Gedik Anadolu Meslek Lisesi mezunlarından burslu kazananlara %10, ücretli kazananlara %25 indirim uygulanıyor. -Milli Sporculara %25 oranında burs kazanıyorlar. -Üniversitede okuyan kardeşlerden biri için %10 kardeş indirimi uygulanıyor. -Üniversite Yerleştirme Sınavında ilk beş bine giren öğrencilere, Gedik Üniversitesini tercih etmeleri ve ücretli kazanmaları halinde %50 Halil Kaya Gedik bursu veriliyor. -Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre üstün başarı gösteren öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız “Akademik Başarı Bursu” verilir. Bu bursun miktar ve koşulları her akademik yıl için Mütevelli Heyet tarafından belirleniyor. -Üniversiteyi kazanan Şehit ve Gazi çocuklarına, ilgili bölüm/programın tam burslu kontenjanı kadar tam burs veriliyor.


E-POSTA ADRESİNİ GİR BURSLAR POSTA KUTUNA GELSİN:


(E-Posta kutunuza gelecek olan onay bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Eğer E-Posta kutunuza onay maili gelmediyse Gereksiz Posta / Spam kutusuna bakınız.)

İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde bütün lisans programlarında tam veya kısmi burs programı bulunuyor. 29 Mayıs Üniversitesi Bursları şöyle;  A) “Tam Burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilere şu imkânlar sağlanır: a) “Öğrenim Bursu” (eğitim-öğretim ücretinin tamamını kapsar). b) Herhangi bir lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden bu programın puan türünde ilk 100’e girenlere dokuz ay süreyle ayda  2.000 TL  “Üstün Başarı Bursu”. c) “Üstün Başarı Bursu” kapsamına girmeyip Ekonomi, İslam ve Din Bilimleri, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden bu programların puan türünde ilk 500’e girenlere dokuz ay süreyle ayda 1.500 TL, 501-1000 arasına girenlere 1.000 TL, 1001-2500 arasına girenlere 600 TL; Arapça Mütercim Tercümanlık, İngilizce Mütercim Tercümanlık programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden bu programların puan türünde ilk 500’e girenlere dokuz ay süreyle ayda 1.500 TL, 501-1000 arasına girenlere 1.000 TL, 1001-1500 arasına girenlere 600 TL; Felsefe programına kayıt yaptıran öğrencilerden bu programın puan türünde ilk 1000’e girenlere dokuz ay süreyle ayda 1.500 TL, 1001-2500 arasına girenlere 1.000 TL, 2501-5000 arasına girenlere 600 TL, d) “Üstün Başarı Bursu” ve “Özel Başarı Bursu” kapsamına girmeyenlere dokuz ay süreyle ayda 400 TL “Destek Bursu” e) “Ücretsiz yurt (kahvaltı ve akşam yemeği dahil)” (bu imkândan yararlanmak istemeyenlere dokuz ay süreyle aylık standart şehir içi ulaşım ücreti). f) Hazırlık sınıfında ücretsiz ders kitabı. B) “%50 Burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilerden (ilgili programın puan türünde olmak kaydıyla), İslam ve Din Bilimleri programında başarı sırası 1-2500 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “% 100 indirim” yapılır ve dokuz ay süreyle ayda 400 TL “Destek Bursu” verilir; 2501-7000 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “% 100 indirim”, 7001-10000 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “% 50 indirim”  yapılır. C) “%50 Burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilerden (ilgili programın puan türünde olmak kaydıyla), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı programlarında başarı sırası 1-10000 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “%100 indirim”, 10001-50000 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “% 50 indirim” yapılır. D) Felsefe programına ilk üç tercihinden birinde yer veren ve bu programın “%50 Burslu” kontenjanlarına kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten “% 100 indirim” yapılır. E) “%50 Burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilerden (ilgili programın puan türünde olmak kaydıyla), Arapça Mütercim Tercümanlık programında başarı sırası 1-10000, İngilizce Mütercim Tercümanlık programında başarı sırası 1-5000, Psikoloji programında başarı sırası 1-20000, Ekonomi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet programlarında başarı sırası 1-75000 arasında olanlara ödeyecekleri ücretten “% 50 indirim” yapılır. F) “%50 burslu” kontenjanlara kayıt yaptırmakla birlikte “% 100 indirim” veya “%50 indirim”den yararlanamayanlar ile “%25 burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilerden, hazırlık sınıfında başarı notu 100 üzerinden 90 ve üstünde olanlar ile lisans programında genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.50 ve üstünde olanlar ertesi yıl eğitim-öğretim ücretinin %50’sinden muaf olurlar; 4.00 üzerinden 3.50 başarısını koruyanların %50 muafiyet hakları devam eder. G) Öğrenim bursu hazırlık programında 2 yarıyıl, lisans programında 8 yarıyıl devam eder. Hazırlık programının herhangi bir çeyreğinde / kurunda veya lisans programının herhangi bir dersinde asgari devam şartını yerine getirmeyen öğrenci izleyen çeyrekte / kurda veya yarıyılda nakit bursundan mahrum olur. Bir yarıyıl  veya daha az süre uzaklaştırma cezası alan öğrenci bir yarıyıl, daha fazla süre uzaklaştırma cezası alan öğrenci ceza süresi kadar nakit bursundan mahrum olur. Çift anadal programına kabul edilip koşullarına uyan öğrenciye bulunduğu bursluluk statüsünde bir yıl ek süre tanınır. Fakülte Yönetim Kurulunca kabul edilen mazeretler nedeniyle kayıt dondurulduğunda bu süre belirtilen sürelerin dışında tutulur. “Üstün Başarı Bursu” ve “Özel Başarı Bursu” öğrencinin hazırlık sınıfında bir önceki kura / çeyreğe ait not ortalamasının 100 üzerinden en az 80, lisans sınıflarında bir önceki yarıyıla ait yarıyıl not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması ve başarısız dersinin bulunmaması halinde devam eder; bu şartları taşımayan öğrenciye “Destek Bursu” verilir. “Destek Bursu”nun devam etmesi, hazırlık sınıfında bir önceki kura / çeyreğe ait not ortalamasının 100 üzerinden en az 70, lisans sınıflarında bir önceki yarıyıla ait yarıyıl not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması koşuluna bağlıdır. H) Üniversitenin lisans programlarının %50 burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere konukevi ücretlerinde %50, lisans programlarının %25 burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere ise konukevi ücretlerinde %25 indirim uygulanır.

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

İstanbul Arel Üniversitesi de üniversiteyi tercih edecek öğrencilere farklı kapsamlarda burs vaat ediyor. Arel Üniversitesi’nde burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece öğretim ücretini kapsıyor. Ayrıca bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler de burs kapsamı dışında kalıyor. ÖSYS’de dereceye giren öğrencilere üniversiteyi tercih edip yerleştirilmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde; üniversite onur ve özel bursları, başarı bursları ve spor bursları vb. burslar sağlıyor. Merkezi Yerleştirme ile Tam, %50 ve %25 Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar lisans programları için; zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 4 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 5 yıl, önlisans programları için zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 2 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 3 yıl olarak veriliyor. Öğrencilere, dil puanı hariç olmak üzere; kayıt yaptırması, disiplin cezası almaması kaydıyla öğrenim süresi boyunca girdiği yıldan itibaren 9 ay süreyle; İlk 500 içerisinde yerleşenlere 900 TL 501 – 1.000 içerisinde yerleşenlere 660 TL 1,001 – 2,000 içerisinde yerleşenlere 550 TL 2,001 – 3,000 içerisinde yerleşenlere 330 TL 3,001 – 5,000 içerisinde yerleşenlere 300 TL 5,001 – 10,000 içerisinde yerleşenlere 250 TL burs veriliyor. Verilen bu bursların devamı için öğrencinin ilk yıl hariç devam eden yıllarda, GNO’sunun en az 2.50 olması şartı aranıyor.

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Öğrencilerine burs imkanı sunan bir diğer üniversite de Aydın Üniversitesi. Aydın Üniversitesi pek çok alanda öğrencilerine burs veriyor. Aydın Üniversitesi bursları şöyle; Onur Bursu  İstanbul Aydın Üniversitesi’nin lisans programlarından DİL puanı ile öğrenci alan bölümlerin dışındakilerden birini ilk üç sırada tercih eden ve ÖSYM tarafından yerleştirilen ve öğrenimini İstanbul Aydın Üniversitesi’nde sürdüren öğrenciler YGS (Ek puansız) ve LYS sonuçlarına göre; İlk 500 içerisindeki adaylara; – İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ücretsiz lisans eğitimi – Yurtdışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi (İstanbul Aydın Üniversitesi’nin belirleyeceği Üniversitelerde) aylık 500 TL burs desteği sağlanıyor. 501 ile 1000 arasındaki adaylara; – İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ücretsiz lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi – Yurtdışında ücretsiz yüksek lisans eğitimi (İstanbul Aydın Üniversitesi’nin belirleyeceği Üniversitelerde) Aylık 500 TL burs veriliyor. Ayrıca 1001 ile 5000 arasındaki adaylara; İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ücretsiz lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor. 5001 ile 10000 arasındaki adaylara; İstanbul Aydın Üniversitesi’ne lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimleri için ödeyeceği öğretim ücretinin % 50’si bursveriliyor.. Tercih Bursu İstanbul Aydın Üniversitesi’nin önlisans ve lisans programlarından birini; birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada tercih ederek ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonucu tercih edilen bölüme (Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Hukuk, Mimarlık, Diş Hekimliği, Odyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na bağlı bütün programlar hariç). Yerleşme sırasına bakılmaksızın % 30 oranında öğrenimleri süresince destek bursu veriliyor. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin tüm lisans ve ön lisans programlarına kesin kayıt yaptıran; – Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Milli Eğitim Mensuplarının çocuklarına, – Şehit (terör şehidi hariç) ve Gazi çocuklarına ve kardeş olanlara, lisans programları için öğretim ücretinin % 5’i, ön lisans programları için %10 oranında eğitime destek bursu verilecektir. Terör şehidi çocuk ve kardeşlerinden; lisansta 10, ön lisansta 20 öğrenciye, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce onaylanmak kaydı ile %100 burs imkanı sağlanıyor. Üstün Başarı Bursu Her ders yılında olağan ders yükünü alıp bölüm birincisi olan ücretli öğrencilere bir sonraki akademik yıl için Mütevelli Heyet tarafından belirlenen miktarda “Üstün Başarı Bursu” veriliyor. Sporda Başarı Bursu İstanbul Aydın Üniversitesi’nin burssuz programlarını kazanan öğrencilerden olup, ulusal ve uluslararası yarışmalarda altın madalya alan ve Milli Sporcu olan öğrencilere Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen miktarda “Sporda Başarı Bursu” veriliyor. Teşvik Bursu TÜBİTAK’ça tespit edilen uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alanlardaki üniversitenin bölüm/programlarını tercih eden ve kayıt yaptıran öğrencilere öğrenimleri süresince öğretim ücretinin %10’u kadar “Teşvik Bursu” veriliyor. Başarı Bursu Bölümünde birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere %10 – %6 arasında “Başarı Bursu” veriliyor. Okul Birinciliği Bursu Lise ve dengi okulları birincilikle bitiren öğrencilere mezun oldukları yıl için önlisans ve lisans programlarından birine birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci sırada tercih ederek ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme sonucu yerleşen öğrencilere, yerleşme sırasına bakılmaksızın yasal öğrenim sürelerince %30 okul birinciliği bursu veriliyor. Kurucu Vakıf Bursu İstanbul Aydın Üniversitesi’ne burssuz olarak ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere, öğrenim durumu ve ödeme güçlükleri göz önünde bulundurularak kurucu vakfın belirleyeceği sayıda ve miktarda “Kurucu Vakıf Bursu” verilebiliyor.

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Kemerburgaz Üniversitesi, LYS yerleştirme puan türü sıralamasında ilk 2000 arasında yer alan ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesine yerleştirilen öğrencilere ayda 1.000 TL destek bursu veriyor. Destek bursu, öğrencilerin eğitimlerini başarıyla sürdürmeleri koşuluyla normal öğrenim hayatları boyunca yılda 9 ay süreyle veriliyor. Bu öğrencilere ayrıca bir dizüstü bilgisayar hediye ediliyor. Kemerburgaz Üniversitesi’nin diğer burs olanakları şöyle; Onur Bursu İngilizce Hazırlık Programından sonraki her akademik yılın sonunda, hem o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal dersleri almış hem de genel not ortalamasını 3.50’nin üstünde tutmuş öğrencilere veriliyor. Bu oran şöyle belirleniyor: Not Ortalaması Burs Oranı Bölüm Birincisi  Öğretim ücretinin % 100’ünü ödemez. Bölüm İkincisi    Öğretim ücretinin % 50’sini ödemez. Bölüm Üçüncüsü Öğretim ücretinin % 25’ini ödemez.  Spor ve Sanat Başarı Bursları Çeşitli spor veya sanat dallarında ulusal ve uluslararası başarılar elde etmiş öğrenciler arasından Üniversite adına spor veya sanat faaliyetlerinde bulunmak üzere seçilenler ile üniversite adına ulusal ve uluslararası başarılar elde eden öğrencilere verilen burstur. Kemerburgaz Üniversitesi’nde ayrıca, bu bursların yanı sıra Çalışma Bursu, Destek Bursu, Öğrenim Kredisi ve %15 Kardeş İndirimi gibi imkanlar sunulmaktadır. Ücretsiz İngilizce Hazırlık Yaz Okulu ve ücretsiz Güzel Sanatlara Giriş Kursu da öğrencilere sağlanan avantajlar arasında yer almaktadır.

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencilerine ÖSYS sonucuna göre %100, %50 ve %25 burs imkanları sunuyor. Medipol Üniversitesi yerleştiği programın puan türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere; -ilk 100 e giren öğrenciye 3000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı, -101-300 arasında yer alan öğrenciye 2000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ), -301-600 arasında yer alan öğrenciye 1500 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ve -601-1000 arasında yer alan öğrenciye 1000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) veriyor. İstanbul Medipol Üniversitesi burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsıyor. Ayrıca barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs kapsamı dışında kalıyor.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Daha çok ticaret alanında eğitim faaliyetleri yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesi diğer üniversitelerde olduğu gibi farklı kapsam ve tutarlarda öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi bursları şöyle; Üniversiteye Giriş Başarı Bursu ÖSYM kılavuzunda yeralan üniversitenin giriş başarı burslu kontenjanlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilere veriliyor.  Öğrenci eğitime devam ettiği sürece kesintisiz olarak veriliyor. Tercih Bursu      Üniversiteyi ilk 3 tercih arasında seçen öğrencilere verilir.  Üniversitemizi 1., 2., ve 3. sırada tercih eden öğrencilere 9 ay boyunca (Eylül-Haziran) 4 yıllık normal öğrenim süresince 300 TL burs veriliyor. Yıllık Üstün Başarı Bursu             Üniversiteye Giriş % 100 Tam Başarı Burslu ve LYS Başarı Burslu öğrenciler hariç üniversitenin bölüm ve programlarına en az iki yarıyıl devam eden, bu süre sonunda o akademik yıl not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.50 olan, alması gereken tüm derslerini alan ve hiçbir disiplin cezası almamış öğrencilere verilir.               -Yıllık Üstün Başarı Bursu, bölüm bazında yapılacak sıralamada ilk üçe giren öğrencilerden; -Akademik yıl ortalaması (3.80 – 4.00) arasındaki öğrencilere, bir sonraki öğrenim yılı ücretinin %  100’ü -Akademik yıl ortalaması (3.60 – 3.79) arasındaki öğrencilere, bir sonraki öğrenim yılı ücretinin % 50’si, -Akademik yıl ortalaması (3.50 – 3.59) arasındaki öğrencilere, bir sonraki öğrenim yılı ücretinin %  25’i, -Bölüm veya bölüm esasına dayanmayan fakültelerde,yukarıda belirtilen akademik yıl ortalamalarını sağlayan öğrenci bulunmazsa, başarı sıralamasında ilk üç içerisinde yer alan öğrenciler bir sonraki öğrenim yılı ücretinin; birinci için ;% 100’ü, ikinci için %50’si ve üçüncü için %25’i oranında bursa hak kazanıyor. Spor, Sanat, Eğitim, Bilim ve Kültür Bursları Millî Sporcularla, uluslararası müsabakalarda; spor, sanat, eğitim,bilim, kültür vb. alanlarda Türkiye’yi temsil ederek ilk üç dereceye girenlere veriliyor.  -Kayıt oldukları eğitim-öğretim yılına ilişkin ücretin; Millî Sporcular için % 100’ü, uluslararası müsabakalarda; spor, sanat, eğitim, kültür vb. alanlarda Türkiye’yi temsil ederek ilk üç dereceye girenlerden; birinci için % 100’ü, ikinci için %75’i ve üçüncü için %50’si oranında burs verilir.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ BURSLARI

Öğrencilere burs imkanı sunan bir diğer üniversite de Kadir Has Üniversitesi. İstanbul’un çeşitli yerlerde kampüsleri bulunan üniversite, yine diğer üniversitelerde olduğu gibi farklı kapsam ve tutarda burslar veriyor. Kadir Has ÜNİVERSİTESİ BURSLARI ŞÖYLE; Üniversiteye Giriş Üstün Başarı Bursu(Tam Burslu) ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “tam burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih edildiğinde Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz. Üniversiteye Giriş Başarı Bursu(%50 Burslu) ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%50 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %50 oranında indirim uygulanır. Üniversiteye Giriş Başarı Bursu(%25 Burslu) ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%25 burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretinden %25 oranında indirim uygulanır. Kadir Has Üniversitesi’nin Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan Üniversiteye Giriş Üstün Başarı ile Üniversiteye Giriş Başarı Bursları; karşılıksız olup, sadece öğretim ücretini kapsamakta ve eğitim süresindeki başarı düzeyinden bağımsız olarak, zorunlu yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için en çok 2 yıl (4 yarıyıl), önlisans düzeyinde en çok 3 yıl (6 yarıyıl), lisans düzeyinde en çok 6 yıl (12 yarıyıl) süreyle kesintisiz devam eder. Kadir Has Bursu Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden; ÖSYS sıralamasında TS-1, MF-4 ve TM-1 ve TM-2, TM-3, MF-3 puan türlerinde; ilk 100 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 2.000 TL; ilk 500 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 1.000 TL; ilk 1000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 500 TL; ilk 3000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 250 TL; eğitim desteği sağlanıYOR. Kadir Has Bursu bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır. Kadir Has Meslek Yüksekokulu Mezunlarına DGS Bursu Üniversite,  Kadir Has Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu  mezunlarına,  DGS sınavı ile Kadir Has Üniversitesi Lisans programlarına yerleşmeleri durumunda , eğitim ücretinden %30 oranında indirim yapıyor. IB Bursu  Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam notu 32-37 arasında olan öğrencilerden eğitim ücretinin yarısı;  38 ve üzerinde olanlardan ise tümü alınmıyor. Abitur Bursu Abitur diploma notu iki veya daha iyi olan öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı alınmıyor. Matura Bursu Maturada üstün başarı gösteren öğrencilerden eğitim ücretinin tümü alınmıyor. Selimpaşa Bursu İstanbul’un Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt ilçeleri ile Tekirdağ ili sınırları içerisinde kalan liselerden mezun olan ve Selimpaşa kampüsünde bulunan Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Kadir Has Meslek Yüksekokulunu tercih ederek, programlarına kayıt olan öğrencilere mezuniyet yılına bakılmaksızın eğitim ücretinden %25 indirim yapılıyor. Spor Bursu İngilizce Hazırlık, Önlisans ve Lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyen ve Üniversite adına yarışlara katılabilecek olanlara değerlendirmeler sonrası veriliyor. Khas Onur Bursu Her akademik yıl bitiminde, sorumlu olduğu tüm dersleri başarıyla tamamlamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi fakültesindeki öğrenciler arasında ilk yüzde beşlik dilime girmeyi başaran öğrencilere kayıt ücretinden indirim şeklinde Khas Onur Bursu veriliyor.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ BUSRLARI

Denizcilik alanında faaliyet gösteren üniveristelerden biri olan Piri Reis Üniversitesi öğrencilerin başarı durumlarına göre %10, %20, %50, %75, %100 oranında ÖSYM bursu veriyor. Ayrıca üniversiteye kayıt yaptıran kıza öğrencilere %10; denizcilik liselerinden mezun olan öğrencilere de %20 oranında burs imkanı sağlıyor. Üniversite %10 da kardeş indirimi yapıyor.

SÜLEYMAN ŞAH VAKIF ÜNİVERSİTESİ

Öğrencilerinin %90’una belirli tutarlarda burs veren Süleyman Şah Üniversitesi de belli kriterleri dikkate alarak öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. Süleyman Şah Üniversitesi’nin burs imkanları şöyle; Kontenjan Bursu Üniversitenin %100, %50 ve %25 burslu kontenjanlarını tercih edip kazanan öğrencileri kapsayan burstur.   Derece Bursu LYS’de ilk 5000’e girip üniversiteyi tercih eden öğrencilere verilen burstur. Şehit Çocukları Bursu İlk yüz bindeki şehit çocuklarının almaya hak kazandığı burslardır. Sosylal Bilimler Lisei Bursu Bilimler Lisesinden mezun öğrencilere verilen burslardır. Tercih Bursu İlk 3 tercihinde Süleyman Şah Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere verilen burslardır. Üniversiteye Giriş Başarı Bursu Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre Üniversite’nin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir. Bu burs eğitim-öğretim ücretinin tamamına ilişkin olup, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda öngörülen normal eğitim süresi için verilir. Üniversite İçi Başarı Bursu Üniversite İçi Başarı Bursu, Üniversite’nin bölüm/programlarına ara vermeden en az iki yarıyıl devam etmiş, ilgili yarıyılların ders planlarında belirlenmiş tüm derslerine yazılmış ve başarmış, (GANO) (4.00) üzerinden en az (3.50) olan ve disiplin cezası almamış öğrencilere not durumlarına göre, bir sonraki akademik yılda geçerli olmak üzere verilir. Burs tahsisi yılda bir kez, güz dönemi kayıt öncesi yapılır. Destek Bursu Şehit veya Gazi Çocukları Bursu: Üniversite’nin önlisans veya lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına , (yabancı dil hazırlık öğretimi dahil) %50 oranında ve karşılıksız eğitim öğretim bursu şeklinde verilir. Şehit ve Gazi Çocukları Bursu, her programın mevcut kontenjanının %5’i oranında ve başvuran öğrenciler arasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre en yüksek puanı alan öğrencilere verilir. Spor Bursu Spor Bursu, Üniversite’nin, Milli Takıma seçilmiş, uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil etmiş milli sporcu öğrencilerine kayıt oldukları eğitim-öğretim yılına ilişkin ücretin % 50’si oranında burs verilir. Burs süresi zorunlu yabancı dil hazırlık öğretimi süresini de kapsar.

AVRUPA MESLEK YÜKSEKOKULU BURSLARI

Avrupa Meslek Yüksekokulu da pek çok öğrencisine burs imkanı sağlıyor. Avrupa Eğitim Vakfı’nın tarafından çeşitli oranlarda verdiği burslar şöyle; Eğitime Destek Bursları Avrupa Meslek Yüksekokulunda, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarında çalışanlar ve çocuklarına %30, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarından mezun öğrencilere(ilköğretim, lise) %20, Avrupa Meslek Yüksekokulunun faaliyet gösterdiği öğretmen ve öğretim elemanı çocuklarına %10, kardeşlere %10, milli sporculara %25, şehit ve gazi  eş ve çocuklarına %25 eğitime destek bursu verilmektedir. Zeytinburnu ilçesindeki orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere %10 burs uygulanır. Tercih Bursları İlk üç tercihin üçüne de Avrupa Meslek Yüksekokulu programlarını tercih eden öğrencilere ise %25 indirim uygulanacaktır. Doğru Meslek Seçimine Destek Bursu Tercih döneminde Avrupa Meslek Yüksekokulu kampüslerinde tercih yapan öğrencilere; Ücretli kontenjanı kazanması durumunda % 50, % 50 burslu kazanması durumunda + % 10 burs verilimektedir. *Bu burs Aşçılık, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarında uygulanmamaktadır. Çalışırken Okuyana Destek Bursu  İkinci Öğretim programlarını kazanan ve çalıştığını belgeleyen öğrenciler, Ücretli kontenjanı kazanması durumunda % 50, % 50 burslu kazanması durumunda + % 10 burs almaya hak kazanırlar. *Bu burs Aşçılık, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programlarında uygulanmamaktadır.

 

DİKKAT:
Yeni Burslardan Anında Haberdar Olmak İçin Bizi Facebook’tan Takip Edin
FACEBOOK TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/egitim/egitim-kurumlari/177717/iste-ozel-universitelerin-burs-imkanlari.html

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞMASI İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIN
Share

Etiketler: / /

Mobil İnternet Paylaşımına ek ücret geliyor
Akıllı telefonlarındaki mobil internet paketini başka cihazlarla paylaşanlara ek ücret geliyor. 15 Ocak 2019’dan itibaren mobil hotspot kullananlara aylık ek...
Kuveytli ev sahibi pencereden düşmek üzere olan hizmetçisini
Kuveytli bir kadın pencereden düşmek üzere olan hizmetçisinin feryatlarına rağmen, Etiyopyalı (Habeşistanlı) hizmetçisine yardım etmek yerine videoya çekmeye devam ediyor....
Alarko Holding Lise Bursları
Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liselerinin, Anadolu Teknik Lisesi ve Anadolu Meslek Liselerinin 11. veya 12. sınıfında öğrenim gören toplam...
Tübitak Burs Başvurusu
2205-YURT İÇİ LİSANS BURS PROGRAMI (2016) Uluslararası Bilim Olimpiyatların da ülkemizi temsil eden takımlarda yer alan, Ulusal Bilim Olimpiyatlarında madalya...
Telefonun ekran değişimi
İhtiyaçlarınıza Göre Haberler sloganıyla harekete başlayan Haberkut ekibi sizler için farklı ihtiyaçlara da cevap bulmaya çalışıyor. Bu sebeple internet sitemizde...
Türk Eğitim Vakfı 2017 Bursları 500 TL – 800 TL ve 1100 TL
500 TL üniversite,  800 TL yükseklisans ve 1150 TL Doktora bursu olması beklenen Türk Eğitim Vakfı Burs Şartları Aşağıdadır. Türk Eğitim...
Ayhan Kara Vakıf Burs Başvurusu
2016 – 2017 eğitim öğretim yılında öğrencilere bir destekte Ayhan Kara Vakfından. Eğitim, bilim, adalet – hukuk, tarih, sağlık, kültürel...
Beykoz Vakfı Bursları
GENEL BAŞVURU KOŞULLARI : 1-T.C. Vatandaşı olmak, 2-Sabıka kaydı bulunmaması ve disiplin cezası almamış olmak 3-Başka bir resmi veya özel...
Çelikel Vakfı Bursları
Çelikel Eğitim Vakfı Öğrencilere destek olmak amacıyla Alev Topları Programını başlattı. Program Dahilinde öğrencilere çeşitli sosyal imkanların yanı sıra aylık...
ÇYDD Burs Başvurusu
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği her Eğitim Öğretim yılında öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. Burslara Başvuracak öğrencilerin burs koşullarını dikkatle okumasını tavsiye...
Aktaş Vakfı Bursları
Aktaş Eğitim Vakfı Burslarına Başvurmadan Önce BURS YÖNERGESİNİ MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİN.. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1....
Yağmur Damlası Derneği Bursları – YENİ
BURS VEREN KURUMLAR Yağmur Damlası Derneği her sene olduğu gibi 2016 / 2017 eğitim öğretim yılında öğrencilere maddi destek olmak...
Ahmet Yesevi Üniversitesi Burs Başvurusu
Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi tarafından, 2016 yılının UNESCO tarafından “Hoca Ahmet Yesevi Yılı”...
EsSeyyid Osman Hulusi Vakfı Burs Başvuruları Başladı
2016-2017 EĞİTİM DÖNEMİ BURS DUYURUSU Es-Seyyid Osman Hulusi vakıf senedinde yer aldığı gibi, bilgili ve aydın gençlerin öğrenimine maddi ve...
Darbe Mağdurlarına Burs
15 Temmuz kanlı darbe girişimi mağdurları ve yakınlarına Türkiye Gençlik Vakfı Burs verecektir. TÜGVA resmi sitesinde yaptığı açıklama şu şekildedir....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Share